
Контекст
ЗМІ писали 14 лютого, що глава Української держави Володимир Зеленський відмовився від пропозиції делегації Конгресу США підписати на полях Мюнхенської конференції з безпеки меморандум, згідно з яким Штати отримали б 50% усіх майбутніх запасів мінералів в Україні, тому що в документі не було гарантій безпеки для України.
15 лютого Financial Times опублікувала дані про те, що Зеленський наполягає, щоб будь-яка угода щодо українських рідкісноземельних корисних копалин була безпосередньо пов’язана з американськими та європейськими гарантіями безпеки, і що глава Української держави хоче, щоб інші країни, зокрема держави ЄС, брали участь у майбутньому розробленні природних ресурсів України.
Зеленський заявив 20 лютого, що Україна готова до “корисної угоди” із президентом США Дональдом Трампом щодо інвестицій і безпеки. За даними ЗМІ, США передали Україні “поліпшений” проєкт угоди про мінерали. Джерела NV інформували, що нова американська редакція проєкту угоди є жорсткішою за попередню, окрім мінеральних копалин, вона охоплює газ і нафту, а також пропонує закріпити за США 100% власності майбутнього фонду.
22 лютого українська сторона передала американським колегам нові пропозиції до тексту угоди про рідкісноземельні мінерали, повідомило джерело Fox News, яке бере участь у переговорах.
23 лютого Зеленський укотре заявив про те, що США надали Україні допомогу не на $500 млрд, а на $100 млрд. Також він заявив, що в угоді про українські ресурси мають бути прописані чіткі гарантії безпеки. Водночас міністр фінансів США Скотт Бессент сказав, що угода між США й Україною щодо українських корисних копалин містить “неявну” гарантію безпеки, у яку американці інвестують свої гроші.
26 лютого Трамп повідомив, що Зеленський, імовірно, приїде у Вашингтон 28 лютого для особистої зустрічі, під час якої політики можуть підписати угоду щодо видобування корисних копалин “на $1 трлн”. Того самого дня Зеленський підтвердив інформацію про погодження угоди зі США щодо корисних копалин і сказав, що в ній немає пункту про “$500 млрд” боргу. “Головне для мене було, що ми не є боржниками“, – зазначив президент.
Трамп 26 лютого анонсував, що 28 лютого в Білому домі підпише із Зеленським “дуже велику угоду”, унаслідок чого США “повернуть свої гроші назад” і “отримають багато грошей у майбутньому”.